Başarı İSTEK'te

İSTEK İZMİR OKULLARI

Keşif İSTEK’te

İSTEK Okulları Bilim Merkezi, İSTEK Belde Okulları’nda yer almaktadır. Bilim Merkezi bünyesinde Astronomi Müzesi, Planetaryum ve Gözlemevi bulunmaktadır.

Astronomi Müzesi‘nde, farklı özellikteki göktaşları sergilenmekte, Güneş Sistemine ait gezegenlerin maketlerle anlatıldığı, yıldız ve derin uzay cisimlerine dair bilgilerin bulunduğu alanlar yer almaktadır. Müze içinde gök cisimlerinin ve Yer’in özelliklerinin anlık deprem ve meteoroloji verileri ile gösterildiği Sihirli Küre bulunmaktadır. Çok sayıda göktaşının yanında Ay taşı ve Mars taşı da sergilenmektedir. Ayrıca Astronomi Müzesi’nin üst katında 9m çapında dijital bir planetaryum da faaliyet göstermektedir.

Gözlemevi, güneş gözlemi ve gece gözlemlerinin her biri için ayrı hazırlanmış teleskoplarıyla özgün bilimsel çalışmalar yapılabilecek bir yapıdadır. Gece gözlemlerinde kullanılacak olan ana teleskop, 40 cm açıklığında yansıtıcıya sahip tam robotik bir teleskoptur. Sistem, gözlenmek istenen gök cisminin aynı anda hem CCD kamera hem de tayfçeker ile gözlemini yapabilmektedir. Gözlemevinde, Güneş gözlemlerinde kullanılmak üzere farklı özelliklere sahip 150mm, 102mm ve 80mm açıklığında üç teleskop bulunmaktadır. Her bir teleskop sahip oldukları farklı filtre sistemleri ile Güneş’in farklı katmanlarını gözlemektedir. Alınan gözlem verileri dijital ortama aktarılarak Güneş’in gözlemsel takibi kolaylıkla yapılabilmektedir. Sahip olduğu geniş donanım yelpazesi ve olanaklarıyla gözlemevimiz Türkiye’nin en iyi donanımlı gözlemevleri arasında yer alır.

Atatürk’ün gösterdiği yolda, O’nun ilke ve devrimlerinin ışığında kaliteli, yenilikçi ve çağdaş eğitim anlayışıyla yoluna devam eden İstek Okulları, benimsediği bu değerler ile başarısını her geçen yıl daha da büyütüyor.